Založ si blog

Reformy zdravotníctva posúvajú Slovákov bližšie k hrobu

Človek sa časom vo svojom prirodzenom živote dostáva do veku kedy si príroda z jeho života začína odlupovať  čoraz viac z jeho životnej vitality. Jednoducho jeho telo starne napadnú ho choroby a začne sa „kaziť.“ Chceme, alebo nechceme táto etapa ľudského života niekoho skôr, niekoho neskôr , ale postihne prevažnú časť  všetkých bežných ľudí . Zrazu začne premýšľať o podstate života, jeho prioritách až nakoniec príde na to, že zdravie sa nedá vymeniť za nijaké hmotne statky ktoré doposiaľ tvorilo hlavnú snahu jeho pozemského bytia.  Uvažuje čo ďalej, neviditeľná signálna sústava jeho tela velí. „Rob zo sebou niečo“ a rozhodne sa navštíviť lekára.

Po rôznych reformných experimentov nášho zdravotníctva súčasná sloboda mu už nepredpisuje, že ma tam a tam svojho obvodného lekára, môže si ísť kam chce dokonca si môže vybrať aj poisťovňu podľa jeho chuti. Tou tzv. slobodou začína prvý problém bežného človeka budúceho pacienta nájsť všeobecného lekára. Starší budúci pacient si pamätá na časy keď všeobecný lekár bol  niekedy na každej väčšej tzv. strediskovej dedine, v každom závode a keď ste nepracovali, alebo ste boli deti prípadne už v dôchodku, tak ste boli podelení podľa obvodov alebo bydliska. Keď už svojho všeobecného lekára na odporúčanie známych máte a zájdeme zo svojim zdravotným problémom za nim  tak ten vás spravidla pošle na odborné vyšetrenie, dá vám výmenný lístok zo slovami: „Nájdite si špecialistu,“ ten úprimnejší vám aj poradí kde nájdeme toho čo potrebujeme. Keď sa vám to nepodarí, nastáva ďalší problém a vy hľadáte obvoláte jedného špecialistu, ten ma plno, voláte druhého, ten tiež, až nakoniec  sa vám podarí, ale ten vás objedná až o tri mesiace, uvažujete až nakoniec privolíte.

Konečne prišiel na vás rád, nervózny čakáte niekoľko hodín u odborníka, ten vás vyšetrí pošle na krv a pod. , napíše odbornú správu a rozhodne. Vážený pacient na vašu chorobu je potrebná operácia, uvažuje, najlepšie by  tam a tam, ale musíte si to sám vybaviť, lebo ja ako lekár nemôžem to nikomu nariadiť. Voláte, niet termín, obraciate sa na známych sľubujete, nech pomôžu, že sa odvďačíte. Konečne vaša snaha je úspešná nemocnica kde prevádzajú potrené operácie vás objedná  o pol roka. Čakáte termín sa blíži spravíte si predoperačné vyšetrenie ktoré platí mesiac pred zákrokom a zrazu príde vyrozumenie, že operácia sa pre nedostatok personálu presúva o mesiac neskoršie, kývnete a trpezlivo čakáte. Z malou dušičkou ste konečne  v nemocnici, na druhy deň prebehne operačný zákrok. Operácia sa podarila konštatuje ošetrujúci lekár keď sa preberiete z narkózy a vy zajtra idete domov. Ubolený voláte domov, prosíte príbuzných zháňate odvoz. Konečné ste doma z hrbou liekov, ani zdravý ani chorý, polihujete mysľou vám prebiehajú tie najtemnejšie scenáre: „Budem ja ešte žiť či už je to môj koniec a hľadať si ten svoj hrob.“

Vo svojej bezmocnosti obyčajného človeka nadávate na život prečo práve ja, nadávate na celý systém súčasného zdravotníctva, rozmýšľate kde sa stala chyba, veď vždy vás všetci presvedčovali, že v našom zdravotníctve je všetko v najlepšom poriadku každá reforma priniesla pre vás pacientov niečo nové.  Rekapitulujete ako to všetko bolo, zo začiatku sa rušili zdravotné strediska na dedinách v závodoch, vraj súkromní lekári sú lepší. Neskôr prišiel rad na nemocnice štát je zlý vlastní prehlásil jeden múdry minister a tak sa nemocnice privatizovali. Tie v záujme zisku rušili sa oddelenia, vraj už niet toľko chorých, neskôr pôrodnice, vraj sa nerodí toľko deti. Neskôr nejaká múdra reformná hlava prišla na to, že chorý  človek už nie je pacient ale klient, že zdravie je určitý druh tovaru ako každý iný a za ktorý sa platí a tak čakáte na novú reformu a dúfate, že nezrušia aj tie posledné nemocnice a nechajú len cintoríny.

Československé spartakiády neboli iba komunistický výmysel

23.06.2021

Články o slovenskej politike presýtenej nenávisťou medzi stranami, pandémiou Kovid 19, politický boj medzi koalíciou a opozíciou, každodennými aférami o zatýkaní nepohodlných politikov začínajú nás bežných ľudí už unavovať. Ako bloger sa už dlhšiu dobu sa snažím vyhnúť týmto nechutným témam ktoré nám bežným ľuďom prinášajú iba stres a neistotu. [...]

Prvomájové zamyslenie: Je Slovensko šťastné?

01.05.2021

Dnes v to upršané prvomájové ráno, mesiaca lásky z regionálneho rádia znie ľubozvučná melódia pri ktorej sa spevák vyznáva aké je naše rodné Slovensko krásne a šťastne. Svojimi slovami ktoré sa pekne rýmujú nás ubezpečuje, že je to zem našich predkov, ale aj nás a našich deti. Dvihol som hlavu od rozčítaného časopisu a započúval som sa do melódie a jej slov [...]

Rusko vojnu nepotrebuje kto tvrdí opak klame

24.04.2021

Možno si niekto z mojich čitateľom položí otázku prečo tak hovorím? Vzhľadom na to, že som pracovne prežil niekoľko rokov na ruskom území a často som sa stretával z obyčajnými ľuďmi tak viem o čom hovorím. Ruský národ, ale nielen on, tykalo sa to väčšiny národov celej vtedajšej Európy na západe aj východe prežil kruté časy v období Prvej svetovej [...]

protest demonštrácia hodžovo námestie bratislava

Šeliga chce mať Kovaříka v parlamente, nepáčia sa mu jeho slová aj činy

02.08.2021 14:06

Poliajný šéf Kovařík má vysvetliť zásah polície počas protestov v Bratislave a svoje slová, že na také demonštrácie si majú ľudia zvykať.

Eduard Heger

Heger má najmenej sledovateľov na sociálnych sieťach, najviac má Čaputová

02.08.2021 12:00

Najviac sledovateľov má na sociálnej sieti Facebook profil prezidentky SR Zuzany Čaputovej s viac ako 318-tisíc sledovateľmi.

Zuzana Čaputová, Ursula von der Leyenová

Polícia o 'prekrížených' rukách Čaputovej: Je to znak rešpektu, nie tajných spolkov

02.08.2021 11:36

Polícia vyvracia hoax, že Zuzana Čaputová, Ursula von der Leyenová a pápež patria do tajného spoločenstva, ktorého vyznávačom bol aj Hitler.

Rory Sabbatini

Sabbatiniho sporné tetovanie? Slováci o ňom debatujú na sociálnych sieťach

02.08.2021 11:08

Aké tetovanie má z vnútornej strany ľavej ruky čerstvý majiteľ striebra z olympiády Rory Sabbatini?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 73
Celková čítanosť: 710363x
Priemerná čítanosť článkov: 9731x

Autor blogu

Kategórie