Východňare neorú, nesejú a predsa žnú.

 

Tento zaujímavý nadpis k dnešnému blogu ma napadol keď som si otvoril jeden z naj čitateľnejších slovenských týždenníkov vychádzajúcich na Slovensku už bezmála sedemdesiat rokov.

V uvedenom časopise na zadnej strane v rubrike humor sa istý pán Florek z Prešova na základe politických turbelencií ohľadom získavania poľnohospodárskych dotácií na hektáre poľnohospodárskej pôdy zo Slovenskej Poľnohospodárskej platobnej agentúry riadenej MP SR, obrábanej východoslovenskými farmármi vraj spriaznenými zo iba stranou SMER – SD dostal nápad a pokúsil o nový politický vtip citujem: „Farmári na východnom Slovensku sú ako vtáctvo nebeské. Neorú, nesejú, a predsa ich PPA – čka živí“.

Pod vplyvom neutíchajúceho masmediálneho tlaku na zlodejských „Výchdňarských“ farmárov, nevynímajúc ani tých talianskych ktorí hospodária na slovenskej pôde,  na ktorých sa česť výnimkám hádže najhrubšia špina, bez toho aby to doposiaľ niekto zo zainteresovaných masmediálnych špiničov podložil konkrétnymi overenými faktami/okrem jednej pani ktorá si k pôde na dotácie pripočítala parkovisko a ovocný sad/ na základe serióznych kontrol, že východoslovenský farmári kradnú, podvádzajú k tomu páchajú nehorázne zločiny som vtip sa podaril a tak som  sa zasmial, ale nedalo mi aby som sa na vec pozrel bližšie.

Pomocou googla prelistoval som si štatút PPA SR kde som sa okrem iného dozvedel:

PPA ako akreditovaný  orgán štátnej správy zabezpečuje administratívnu činnosť pri poskytovaní podpory v poľnohospodárstve, potravinárstve, lesnom hospodárstve, rybnom hospodárstve  a na rozvoj vidieka z prostriedkov štátneho rozpočtu podľa osobitných predpisov pre celú Slovensko. Takže z toho vyplýva, že PPA tieto prostriedky aj dotácie z EÚ rozdeľuje nie iba pre Východňarov ale pre všetkých ktorých uvádza vo svojom štatúte.

Toľko štatút a skutočnosť je taká, že PPA si skutočne plní svoje poslanie a podľa doteraz platných zákonoch prideľuje finančne dotácie na obrábanú pôdu ktorú majú poľnohospodári zazmluvnene. Podľa EÚ stačí pridelenú pôdu obrobiť, takže skutočne farmár nemusí „ani orať ani siať“, stačí ju obrobiť napr. pokosiť. Tu je treba pripomenúť, že prečo je to tak, je to preto lebo západná Európa nepotrebuje aby Slovensko produkovalo poľnohospodárske produkty, ale stačí pôdu iba udržiavať, oni „starí Západňari „ produkujú toľko, že nasýtia aj nás. Je jasne, že aj keď platia určité zákonné pravidla, tak tam môže dochádzať k určitému skresleniu výmery pozemkov a určite aj k podvodom,  lebo nie všetci poľnohospodári sú čestní, aj tu sa nájde nejaká čierna ovca ktorá sa pokúša obísť zákon a získať viac peňazí,  ale to neznamená, že to páchajú len Vychodňare ako to dnes propagujú slovenské masmédia a rečníci na tribúnach. Toto, alebo niečo podobné sa deje na celom Slovensku a aj v celej EÚ kde sa prideľujú dotácie do poľnohospodárstva, ale to asi naším rečníkom nedošlo, že masívnym mediálnym kydaním na Slovenské poľnohospodárstvo síce sa zviditeľnili vo svete, ale v konečnom  dôsledku Slovensko poškodili čo ukáže najbližšia budúcnosť, ďalším znížením sebestačnosti vo výrobe potravín a nezamestnanosti, lebo celý svet už vie, že na nečestných tzv. slovenských gauneroch si dá EÚ veľký pozor aby s nimi jednala ako zo seba rovnými.

 

Prečo je tak ticho v našich mestách?

25.01.2026

V dnešné dopoludnie 25.1.2026 som si prečítal príspevok na blog Pravda jedného z pravidelných blogerov na tému: „Ticho v uliciach. Kam miznú naše mesta.“ Článok tohto blogera rozoberá úpadok našich východoslovenských miest za posledné roky z pohľadu skôr politicko-spoločenského a navrhuje čo by mal štát a samosprávy robiť, aby tento neblahý stav zvrátili. [...]

Budú mať bezdomovci svoj sviatok?

27.11.2025

Bezdomovci budú mať svoj sviatok pred pár dňami hlásal oznam na sociálnej sieti. Keď sa to aktivistom vraj podarí tak to by už mohlo byť od 17.11.2026. Najprv som si myslel, že nejaký recesista si robí žarty tak som to nechal stranou, ale asi len na tom zrejme bude niečo pravdy keď dnes 27.11.2025 v slovenských novinách prečítal tento oznam. Slovenskí aktivisti jednu noc [...]

Je ešte slovenský premier excelentný politik, alebo iba mlatič prázdnej slamy?

17.11.2025

Dnes 17.11.2025 je čas zamyslieť sa nad historickou udalosťou ktorá sa v bývalom Československu pred tridsaťšiestými rokmi udiala. Každý si na tento historický deň ktorý ovplyvnil Československé dejiny a tým aj životy vtedajších ľudí pätnásť miliónového Československa pripomína po svojom. Podľa štatistických meraní väčšia časť staršieho obyvateľstva s [...]

orbán

Fidesz chce zadržať peniaze a zlato, ktoré maďarské úrady zabavili Ukrajine

09.03.2026 17:32

Kyjev obviňuje Budapešť z týrania bankárov a žiada okamžité vrátenie majetku.

Zlodej

Z trezora v byte v Poprade zmizlo viac ako 200-tisíc eur. Zlodej zobral aj šperky a kabelky

09.03.2026 17:20

Polícia vedie v prípade trestné stíhanie.

Russia Ukraine War

Po zabitých pribúdajú siroty a vdovy. Ukrajina stráca priveľa obyvateľov. Čo jej hrozí po roku 2050?

09.03.2026 16:30

Ukrajina by mohla mať po roku 2050 už iba približne 25 miliónov obyvateľov. Koľko Ukrajincov uvažuje o návrate do vlasti po skončení vojny?

Martina Šimkovičová

PS kritizuje Šimkovičovú za 23-tisícový účet z Trenčína, rezort hovorí o štandardnej diplomacii

09.03.2026 15:38

Rezort kultúry reagoval, že náklady vo výške približne 23-tisíc eur zodpovedajú dôležitosti podujatia.