Založ si blog

Spomienky na socializmus

Pod tým to názvom nejaká  skupina českých blogerov-manipulátorov na Facebooku píše tematické články ktoré ilustruje dobovými obrázkami ako sa nám ťažko a primitívne žilo za socializmu v rokoch 1948 až 1989. Ukazujú nám aké veci sme si kupovali ako sme sa obliekali, aké sme mali nábytky a podobne. Nebolo by na tom nič zle, lebo históriu štátu, národa, ale aj históriu bežného života v danom období si treba pripomínať aby sme na ňu nezabudli, lebo ako sa hovorí: „Národ ktorý nemá históriu nie je národom.“

Niekto z čitateľov si položí otázku čo je na tom nepochopiteľné? Nepochopiteľné na tom je že spomínaná skupina nám históriu predhadzuje nie reálne ako to skutočne bolo a ako si to pamätáme my pamätníci, ale akom si zvláštnom tóne. Popisujú to z iróniou, akoby sme generácie ktoré s v tomto období žili boli nejakí primitíví, všetko čo sme žili bolo zle, neforemné, nemoderné, technický nedokonale, podradne a pod. Ako príklad uvádzam  opisujem obrázok z dnešného Facebooku:

Klasická socialistická obývačka, leštená štvordielna stena z nadstavcami až po strop, čalúnené kresla, stolík, koberec skrátka obývačka akú v bývalom Československu vlastnilo tisícky rodín ktorí sa v čase tzv. masívnej panelákovej výstavby presťahovali z nevhodných zastaraných bytov a domov do nových pohodlných obydlí a za lacný peniaz z neúročných pôžičiek si zaobstarali nový nábytok vyvinutý československými dizajnérmi. Keď som sa nad tým čo mi ponúkol Facebook zamyslel v zapätí sa z rádia ozvala správa:

Podľa oficiálnej štatistiky na Slovensku žije 71 tisíc bezdomovcov a podľa odborníkov je ich oveľa viac ktorí prebývajú v kanáloch, pivniciach, polo zbúraných neobývaných domov a pod. A čo je podľa slov expertky na bezdomovectvo priam alarmujúce, že títo ľudia nechcú, žiť sú unavení z tohto stavu kde spoločnosť si váži viacej psov a mačky ako týchto zúfalých ľudí, ktorí páchajú samovraždy, umierajú na choroby bez odbornej pomoci.

A čo s toho plynie pre súčasnosť? Aj keď tomu zlému socializmu často krát najme mladí ktorí ten socializmus neprežili nemôžu z nejakej zaslepenej nenávisti nemôžu prísť na meno mali by sme k tej našej minulosti byť viacej zhovievaví, lebo to nebolo všetko až také zle ako sa nám snažia podsúvať tzv. demokrati. Je jasne, že nič nie je absolútne dokonalé a ani socializmus nebol, ale aj tak som položme si otázku: Koľko by z tých 71 tisíc bezdomovcoch rado vymenilo svoj brloh v teplovodnom kanály za tu neforemnú škaredú socialistickú obývačku?

RTVS prekrúcači historických faktov

11.04.2023

Dnes utorok 11.4.2023, 6.35 v rannej relácii Dobrého rána paní redaktorka programu pri spomienka významných historických udalosti pripadajúcich na tento dátum zahlásila: Pred 78 rokmi ukrajinské a rumunské vojska oslobodili mesto Martin, čo súdny človek musí sa nad tým pozastaviť, lebo je to vedome klamanie poslucháčov slovenského rozhlasu a prekrúcanie historických [...]

Nastáva devalvácia mieru

10.02.2023

So slovom mier som sa stretol ako malý školák koncom päťdesiatych rokov minulého storočia. Vždy po skončení večernej modlitby ku ktorej nás deti viedla moja mama ktorá aj zo starými rodičmi a jej súrodencami prežili a prešli peklom II. SV. Povojnový mier bol pre ich generáciu vykúpením po zverstvách čo do ich života priniesol fašizmus a neskôr v našom kraji aj [...]

Všetko je vraj v najlepšom poriadku. . .

02.02.2023

Slovenský rozhlas RTVS dnes ráno 2.2.2023 priniesol informáciu: Od včera 1.2.2023 Rusko prestalo exportovať ropu a následne ropné produkty do štátov ktoré uzákonili tzv. „cenový strop“ na tieto produkty. Na otázku novinára či táto skutočnosť neovplyvni dostatok motorových palív na Slovensku kompetentný zástupca maďarskej rafinérie MOL odpovedal: že v žiadnom [...]

taiwan

Čoskoro budú už aj obete. USA upozornili na agresívne manévre čínskej armády

06.06.2023 08:26

Podľa Kirbyho sa čínska agresivita prejavuje najmä v Taiwanskom prielive a Juhočínskom mori.

Hanssen

Bývalý agent FBI Hanssen, ktorý donášal Rusom i Sovietom, zomrel vo väznici

06.06.2023 07:02

Na oplátku dostal z Kremľa 1,4 milióna dolárov a diamanty.

Kachovka

ONLINE: Rusi odpálili Kachovskú priehradu, Ukrajina evakuuje. TASS: Zásah prišiel z ukrajinského raketometu Vilcha

06.06.2023 06:00, aktualizované: 08:52

Ukrajinské jednotky zvýšili svoju bojovú aktivitu, Kyjev však o ofenzíve zatiaľ nehovorí. Rusko tvrdí, že odráža útoky. Opäť sa bojuje o Bachmut.

Michal Palkovič

Palkovič prosí Pentu, aby nerobila negatívnu reklamu VšZP. Ani zdravotníkom by nemali platiť priveľa

06.06.2023 06:00

Penta tvrdila, že VŠZP diskriminuje svojich poistencov. Poisťovňa tvrdí, že Bory vedia poskytnúť starostlivosť len na „úrovni mestskej polikliniky“.