Založ si blog

Nastáva devalvácia mieru

 

So slovom mier som sa stretol ako malý školák koncom päťdesiatych rokov minulého storočia. Vždy po skončení večernej modlitby ku ktorej nás deti viedla moja mama ktorá aj zo starými rodičmi a jej súrodencami prežili a prešli peklom II. SV. Povojnový mier bol pre ich generáciu vykúpením po zverstvách čo do ich života priniesol fašizmus a neskôr v našom kraji aj vyčíňanie banderovcov. Bolo to obdobie chudoby a biedy, ale aj šťastia, že mohli ďalej žiť a tešiť sa z mieru a zo svojich potomkov.  Vtedy sme to ako deti nechápali prečo nakoniec modlitby okrem detskej básničky o anjeličkovi strážnom sme museli nakoniec povedať „Bože náš zachovaj nám mier a pokoj.“ Prvý krát som pochopil význam toho slova mier keď ako školák som sa zúčastnil pred bývalou budovou ONV v našom meste proti kubánskej kríze kde od svetovej atómovej vojny zachránila ľudstvo iba ústupčivosť dvoch vtedajších svetových vodcov Kennedyho a Chruščova.

Slovo mier až do súčasnosti bolo pre nás Európanov banalitou užívali sme si ho vyše sedemdesiat rokov a akoby sme zabudli na jeho význam. Teraz nás už vôbec nezaujíma, vytratilo sa z nášho slovníka a nahradilo ho slovo vojna. Vojna to sú predsa zbrane, tanky lietadla, bomby, rakety potoky krvi mladých mužov, slzí ich uplakaných materi. Strádanie civilistov žien, deti, starých ľudí v zázemí. Zničené obydlia, fabriky, infraštruktúra. Doslova sa cynický vytešujeme a každým dňom počítame koľko mŕtvych zase pribudlo. Veď čo už, to sú iba Rusi, Ukrajinci, Slovania pre časť tzv. civilizovanej Európy menejcenný ľudia.

Občania Európy spamätajme sa dokiaľ je čas, vyjadrujme svoj nesúhlas z vojnou ako začala v týchto dňoch hŕstka našich slovenských spoluobčanov po slovenských mestách.  Lebo ako sa zdá naši politici ktorých sme si v dobrej viere zvolili do čela svojich štátov hnaný nejakým záhadným atlantickým vetrom nepochopili, že pre svoj plnohodnotný život  v našej starej Európe a zachovania života na planéte Zem nechceme vojnu, ale potrebujeme mier.

Všetko je vraj v najlepšom poriadku. . .

02.02.2023

Slovenský rozhlas RTVS dnes ráno 2.2.2023 priniesol informáciu: Od včera 1.2.2023 Rusko prestalo exportovať ropu a následne ropné produkty do štátov ktoré uzákonili tzv. „cenový strop“ na tieto produkty. Na otázku novinára či táto skutočnosť neovplyvni dostatok motorových palív na Slovensku kompetentný zástupca maďarskej rafinérie MOL odpovedal: že v žiadnom [...]

Občania niekto nás zas klame, alebo ako to bolo s gratuláciou pani prezidentky?

29.01.2023

Naši českí priatelia a bývalí spoluobčania si 27 až 28 januára 2023 volili nového pána prezidenta. Isť k voľbám je to ich občianska povinnosť a nie je na tom nič neobvykle. Veľa bežných Slovákov už počas volebnej kampane fandilo jednotlivým kandidátom a tak čakali ako voľby skončia. V deň volieb sledovalo samotné voľby komentované na českých televíznych [...]

Válka je vul

27.01.2023

Priatelia celý život som nenávidel akékoľvek násilie a zvlášť vojny nech za môjho života sa udiali kdekoľvek na svete. Teraz keď na východe od nás rinčia zbrane a pretekajú potoky krvi mladých mužov, civilov a deti nemôžem mlčať a každým svojim článkom, alebo komentárom vyzývam mocných aby zasadli k jednaciemu stolu a začali uvažovať o mieri. Preto som si [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?