Založ si blog

„Chyby dejín sa radi a často opakujú. . . „

„Chyby dejín sa radi a často opakujú…“. Tato silná veta hlavného protagonistu z protivojnového románu „Dragún jeho veličenstva,“ vojaka dvanásteho dragúnskeho c.k. regimentu  Franca  od spisovateľa Miroslava Majerníka ma napadla v týchto po sviatočných dňoch po televíznom zhliadnutí poľského vojnového filmu natočeného podľa historických skutočnosti od poľského režiséra Wojciecha Smarzowského „Volyň.“

Tento románoví citát obyčajného vojaka z prvej svetovej vojny a kruté posolstvo dobovej reality tohto filmu odohrávajúce sa počas II. svetovej vojny na vtedajšom území Poľska a dnešnej Ukrajiny v turbulentných rokoch 1939 od porážky Poľska Hitlerovým Nemeckom a až do roku 1945 skončenia vojny je vysoko aktuálne práve v tejto zvláštnej dobe druhej dekády dvadsať prvého storočia. Sme znova svedkami toho, že Západ sa nepoučil z ruskej porážky Napoleona v roku 1812 zmrzačenia Európy v I. SV v rokoch 1914-18 kedy  vojna zdecimovala hlavne európske národy. Nepoučil sa ani z porážky fašizmu a nemeckého nacionalizmu vtedajšími spojencami keď čosi podobné sa chystá aj teraz osemdesiat rokoch po týchto krvavých udalostiach na ktoré doplatili najme obyčajní ľudia na všetkých kontinentov ktorí sa previnili iba tým, že v tom čase žili na tejto planéte.

Som iba bežný človek ktorý svojim slovom nič neovplyvni, možno sa mi niektorí aj vysmejú, ale nemôžem mlčať. Týmto skromným spôsobom prosím našich slovenských vládcov od pani prezidentky, ministrov  až po všetkých ktorí svojim postojom môžu zastaviť toto na východe Európy pripravované vojnové šialenstvo ktoré aj keď si ho väčšina Slovákov zaťažená bežným ľudským strachom o prežitie v tejto pandemickej dobe neuvedomuje.

Vojnoví štváči nechajte Rusko na pokoji. . .

08.09.2021

Dnes ráno 8.9.2021 keď som si otvoril svoju niekedy tak obľúbenú Pravdu a povrchne som si prešiel niekoľko bežných článkov zastavil som sa pri obsiahlom rozhovore slovenského publicistu Andreja Matišáka pod názvom: „Aj starý tank dokáže zabiť…,“ na tému súčasného vojenského zbrojenia Ruska v ktorom autor položil niekoľko otázok Johanovi Norbergovi zo [...]

Udavači, kajúcnici nové celebrity

12.08.2021

Keď som pred niekoľkými rokmi o problematike udavačstva a udavačov z radou politikov, bezpečnostných a justičných zložiek, ale aj mimo nich v našej malej slovenskej spoločnosti tu na Pravde písal som ani len netušil, že tento druh podlej činnosti sa bude naďalej rozširovať a za podpory médií sofistikovať. Udavačstvo ktorému už sme stihli dať aj [...]

Československé spartakiády neboli iba komunistický výmysel

23.06.2021

Články o slovenskej politike presýtenej nenávisťou medzi stranami, pandémiou Kovid 19, politický boj medzi koalíciou a opozíciou, každodennými aférami o zatýkaní nepohodlných politikov začínajú nás bežných ľudí už unavovať. Ako bloger sa už dlhšiu dobu sa snažím vyhnúť týmto nechutným témam ktoré nám bežným ľuďom prinášajú iba stres a neistotu. [...]

SIS / Slovenská informačná služba /

SIS označila tvrdenia, že robí nadprácu, za konšpiračné teórie

18.09.2021 08:31

Uvedené konšpirácie vychádzajú pravdepodobne z absolútneho nepochopenia zákona o SIS, tvrdí Slovenská informačná služba.

Afganistan, USA, dron

Útočili v Kábule na teroristov, zabili civilistov. USA sa za útok ospravedlnili

18.09.2021 08:06

Desať civilistov, z toho sedem detí, zomrelo koncom augusta po útoku dronom omylom, priznali Spojené štáty a ospravedlnili sa.

koronavírus, COVID-19

ONLINE: Nemcom sa zatiaľ darí držať deltu na uzde

18.09.2021 07:50

Počty novo nakazených v Nemecku sú z týždňa na týždeň nižšie, ale aj pred rokom po poklese v rovnakom období došlo k prudkému nárastu.

Ekológia, reality

Šéf OSN varuje: Svet je na ceste ku katastrofickému otepleniu

18.09.2021 06:55

Zlyhanie pri znížení globálnych emisií posúva svet na "katastrofickú" cestu k otepleniu o 2,7 stupňa Celzia, varoval šéf OSN António Guterres.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 75
Celková čítanosť: 718130x
Priemerná čítanosť článkov: 9575x

Autor blogu

Kategórie