Založ si blog

Komu prospieva náš strach

 

Strach ako prirodzená a naučená ľudská emócia sa vo svetovej histórii využíva na manipuláciu ľudí, ale aj celých národov od nepamäti.  Strach podľa rôznych filozofických a spoločenských definícii sa prejavuje keď sa ľudský tvor, skupina ľudí, alebo aj celý národ  nachádza v nebezpečenstve alebo pred blížiacim sa zlom z budúcnosti. Manipuláciu z masami a praktické uplatnenie strachu v historických dobách ľudského vývoja poznali otroci pred otrokármi, nevoľníci pred feudálmi, robotníci pred kapitalistami.

Ako bežného občana ma to v začiatkoch svojho života nikdy nijako zvlášť netrápilo, to nie, žeby som nemal strach napr. z rodičov keď som ako dieťa niečo vyparatil, zo zubára, zlých známok v škole, alebo z rôznych malicherných životných situácii ktoré človeka postihnú v bežnom živote. Strach ako nám to predkladajú rôzne definície som začal pociťovať až v dospelosti asi tak pred tridsiatimi rokmi, keď po celospoločenskej eufórie z niečoho nového po pár mesiacov prišla víťazmi zneužitá realita.

Strach v mojom bežnom prichádzal postupne, najprv ten podmienení, základný existenčný, začalo to po strate zamestnania keď som sa spolu zo statisicami iných bežných ľudí ocitol v priebehu roka a pol ocitol na ulici. Zaspával som z malou dušičkou, čo bude ďalej? Potomkovia študovali trebalo žiť. Východisko som našiel v podnikaní, po začiatočných neúspechov sa konečné začalo dariť, aké to sa nemalo stať. Neustále kontroly, takých, hentakých úradov a znova strach o ďalšiu existenciu seba, spolupracovníkov.  Líhal som noc čo noc zo strachom, ustojím to, keď poplatím všetko čo požaduje ten-hen-ten úrad budem mať na mzdy, a čo keď mi nezaplatí odberateľ. Aj tak sa stalo, odberatelia, neplatili, firma zostala dlžná dodávateľom a časom nastal krach.

Po čase nezamestnanosti som si našiel prácu ako úradník v štátnej sféra a znova ten strach udržím ak sa zmení vláda budem ešte niekomu platný? Neudržal som sa prišla nová metla a vymetala z úradu všetkých od tej povestnej upratovačky až po šéfa. Znovu ten existenčný strach, vyriešil som to odchodom do predčasného dôchodku. Aj keď sa mi dôchodok skrátil o značnú sumu ja som si hovel. „Och to mi je sveta žiť, teraz už iba zdravie…“

…a znova strach KORONAVÍRUS opantal svet, kde nás dôchodcov demokratický politici oháňajúc sa ľudskými právami nás dôchodcov označili za nepotrebných. „Vraj nás chránia, ale kladiem si otázku pred kým?“   Alebo iba zbabelo s nami manipulujú tak ako ich historický a terajší politicky predchodcovia a je to jedno či boli modrí, alebo červení.

Československé spartakiády neboli iba komunistický výmysel

23.06.2021

Články o slovenskej politike presýtenej nenávisťou medzi stranami, pandémiou Kovid 19, politický boj medzi koalíciou a opozíciou, každodennými aférami o zatýkaní nepohodlných politikov začínajú nás bežných ľudí už unavovať. Ako bloger sa už dlhšiu dobu sa snažím vyhnúť týmto nechutným témam ktoré nám bežným ľuďom prinášajú iba stres a neistotu. [...]

Prvomájové zamyslenie: Je Slovensko šťastné?

01.05.2021

Dnes v to upršané prvomájové ráno, mesiaca lásky z regionálneho rádia znie ľubozvučná melódia pri ktorej sa spevák vyznáva aké je naše rodné Slovensko krásne a šťastne. Svojimi slovami ktoré sa pekne rýmujú nás ubezpečuje, že je to zem našich predkov, ale aj nás a našich deti. Dvihol som hlavu od rozčítaného časopisu a započúval som sa do melódie a jej slov [...]

Rusko vojnu nepotrebuje kto tvrdí opak klame

24.04.2021

Možno si niekto z mojich čitateľom položí otázku prečo tak hovorím? Vzhľadom na to, že som pracovne prežil niekoľko rokov na ruskom území a často som sa stretával z obyčajnými ľuďmi tak viem o čom hovorím. Ruský národ, ale nielen on, tykalo sa to väčšiny národov celej vtedajšej Európy na západe aj východe prežil kruté časy v období Prvej svetovej [...]

Eduard Heger

Heger má najmenej sledovateľov na sociálnych sieťach, najviac má Čaputová

02.08.2021 12:00

Najviac sledovateľov má na sociálnej sieti Facebook profil prezidentky SR Zuzany Čaputovej s viac ako 318-tisíc sledovateľmi.

Zuzana Čaputová, Ursula von der Leyenová

Polícia o 'prekrížených' rukách Čaputovej: Je to znak rešpektu, nie tajných spolkov

02.08.2021 11:36

Polícia vyvracia hoax, že Zuzana Čaputová, Ursula von der Leyenová a pápež patria do tajného spoločenstva, ktorého vyznávačom bol aj Hitler.

Rory Sabbatini

Sabbatiniho sporné tetovanie? Slováci o ňom debatujú na sociálnych sieťach

02.08.2021 11:08

Aké tetovanie má z vnútornej strany ľavej ruky čerstvý majiteľ striebra z olympiády Rory Sabbatini?

povodeň Valaská Belá potok

Vo Valaskej Belej vyhlásili pre povodne mimoriadnu situáciu

02.08.2021 11:02

V nedeľu v obci spadlo približne 255 milimetrov zrážok a počas 20 minút zatopilo celú obec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 73
Celková čítanosť: 710340x
Priemerná čítanosť článkov: 9731x

Autor blogu

Kategórie