Založ si blog

Posledný zhasne svetlo

Toto slovne spojenie ma napadlo v podvečer 9.4.2019 keď som náhodne po dlhšom čase sledoval televízne spravodajstvo slovenských televízii. Jedná zo slovenských troch televízii vo svojom programe priniesla obšírnu reportáž zo zasadania vlády Slovenskej republiky ktoré sa uskutočnilo v rámci výjazdového zasadnutia vlády v Medzilaborciach, jednom z najmenších okresných miest a určite najmenšieho okresu čo do počtu obyvateľov.

Po  predstavení mesta moderátorom správ,  okresu, odvysielaní šotu z prijatia ministrov miestnymi funkcionármi, zasadnutia vlády a následnej tlačovej konferencie ministrov, moderátorka nemenovanej TV z televíznym štábom navštívila jednu miestnu strednú školu. Na pôde strednej školy sa stretla zo študentmi ktorí tento rok maturujú.  Pri debate študenti na otázku či poskočení strednej školy zostanú pracovať a žiť v okrese sa študenti dlho okúňali,  ale ruku „za“ nikto nedvihol. Keď sa moderátorka po chvíli váhania spýtala študentov čo ďalej po skončení,  všetky ruky prítomných sa dvihli, že chcú z toho kraja odísť.

Táto odpoveď mladých ľudí svedči o zlej politike štátu voči svojim občanom za posledných tridsať rokov. Bežný človek si kladie otázku: Kto tu bude žiť keď všetci mladí chcú odísť, podľa všetkého čo som včera počul a videl aj keď v ňom žijú čestní a poctiví ľudia ma tento okres a nie iba ten Medzilaborecký, ale aj iné na východe a juhu Slovenska vďaka našej slovenskej privatizácii v deväťdesiatych rokov svoje dobré časy zrejme dávno za sebou.

Mestečko Medzilaborce ktoré ma v súčasnosti šesťtisíc-päťsto obyvateľov a celý okres niečo vyše dvanásťtisíc  leží na severovýchodnom cípe Slovenska. Nádherná, neporušená príroda, Krásnohorský Monastier, pútnické miesto gréckokatolíckej cirkvi, pravoslávny chrám, múzeum moderného umenia Andy Warhola, priami a čestní ľudia ktorí chcú žiť a pracovať v tomto malebnom kúte Slovenska.  Chcú, ale nemôžu, práca ktorá tu pred tridsiatimi rokmi bola sa pominula, sklárne a strojárne zanikli. Teraz jej niet, tých pár malých lokálnych podnikov situáciu z nedostatkom pracovných miest neblahú nevyriešia. Po dobrých časoch podľa miestnych zostali iba spomienky na spokojný život. Veľká časť práceschopného obyvateľstva ktorá ma záujem pracovať  je zamestnaná mimo okres v rámci Slovenska, časť je v Čechách, ale aj v zahraničí. Tí ktorí pracujú mimo, chodia na týždňovky, turnusy a tí čo ďaleko tak prichádzajú len na sviatky a dovolenky. Podľa televíznej ankety na ulici hlavný problém tohto kraja  práca od ktorej sa odvíja ďalšia existencia tohto kraja, nie je práca ľudia odchádzajú, čo ma za následok, že rodiny sa rozpadajú a začarovaný kruh sa neotvára a potom sú také odpovede mladých.

Mám dojem, že ani výjazdové zasadnutia vlády aj keď okresu pomôže nič zásadne nevyrieši je to iba chabá náplasť na rany ktoré tomuto kraju zasadila nekontrolovaná liberalizácia.

Chcel by som sa opýtať tých kompetentných v parlamente koaličných aj tých opozičných ktorí si už pomalí tridsať rokov vybíjajú svoje mocenské chúťky na nepodstatných veciach. Kedy to zastavíte, kedy začnete riešiť skutočné problémy ľudí, lebo trpezlivosť aj  ma svoje medze.

 

 

 

Československé spartakiády neboli iba komunistický výmysel

23.06.2021

Články o slovenskej politike presýtenej nenávisťou medzi stranami, pandémiou Kovid 19, politický boj medzi koalíciou a opozíciou, každodennými aférami o zatýkaní nepohodlných politikov začínajú nás bežných ľudí už unavovať. Ako bloger sa už dlhšiu dobu sa snažím vyhnúť týmto nechutným témam ktoré nám bežným ľuďom prinášajú iba stres a neistotu. [...]

Prvomájové zamyslenie: Je Slovensko šťastné?

01.05.2021

Dnes v to upršané prvomájové ráno, mesiaca lásky z regionálneho rádia znie ľubozvučná melódia pri ktorej sa spevák vyznáva aké je naše rodné Slovensko krásne a šťastne. Svojimi slovami ktoré sa pekne rýmujú nás ubezpečuje, že je to zem našich predkov, ale aj nás a našich deti. Dvihol som hlavu od rozčítaného časopisu a započúval som sa do melódie a jej slov [...]

Rusko vojnu nepotrebuje kto tvrdí opak klame

24.04.2021

Možno si niekto z mojich čitateľom položí otázku prečo tak hovorím? Vzhľadom na to, že som pracovne prežil niekoľko rokov na ruskom území a často som sa stretával z obyčajnými ľuďmi tak viem o čom hovorím. Ruský národ, ale nielen on, tykalo sa to väčšiny národov celej vtedajšej Európy na západe aj východe prežil kruté časy v období Prvej svetovej [...]

protest demonštrácia hodžovo námestie bratislava

Šeliga s Krúpom chcú mať Kovaříka v parlamente, nepáčia sa im jeho slová aj činy

02.08.2021 14:06

Poliajný šéf Kovařík má vysvetliť zásah polície počas protestov v Bratislave a svoje slová, že na také demonštrácie si majú ľudia zvykať.

Eduard Heger

Heger má najmenej sledovateľov na sociálnych sieťach, najviac má Čaputová

02.08.2021 12:00

Najviac sledovateľov má na sociálnej sieti Facebook profil prezidentky SR Zuzany Čaputovej s viac ako 318-tisíc sledovateľmi.

Zuzana Čaputová, Ursula von der Leyenová

Polícia o 'prekrížených' rukách Čaputovej: Je to znak rešpektu, nie tajných spolkov

02.08.2021 11:36

Polícia vyvracia hoax, že Zuzana Čaputová, Ursula von der Leyenová a pápež patria do tajného spoločenstva, ktorého vyznávačom bol aj Hitler.

Rory Sabbatini

Sabbatiniho sporné tetovanie? Slováci o ňom debatujú na sociálnych sieťach

02.08.2021 11:08

Aké tetovanie má z vnútornej strany ľavej ruky čerstvý majiteľ striebra z olympiády Rory Sabbatini?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 73
Celková čítanosť: 710359x
Priemerná čítanosť článkov: 9731x

Autor blogu

Kategórie