Založ si blog

Do večnosti odišiel Karel Schwarzenberg

Ale v prvom rade zomrel človek aj keď šľachtic, knieža Karel Schwarzenberg, bývali minister vlády bratského českého národa. Všetci ktorí sme ho poznali osobne, alebo prostredníctvom médií ako človeka by sme sa mali skloniť nad majestátom smrti bez ohľadu na to čo vo svojom pozemskom živote knieža Schwarzenberg urobil, alebo neurobil a vzdať mu poctu. Mali by sme to robiť pravdivo podľa historickej pravdy nie ako sa o to pokúšajú niektorí politici, historici a hlavne média ktorý z jeho života robia obeť doby na ktorú si či už kladne, alebo záporne pamätá väčšina obyvateľov niekdajšieho Československa. Na ozrejmenie faktov predkladám čitateľom  krátky exkurz čo je to šľachta a kto zrušil jej privilégia, ale ľuďom neznalým histórie zdôrazňujem komunisti to neboli.

Šľachta alebo aristokracia alebo nepresne nobilita je dedičná vedúca vrstva spoločnosti. Je spravidla charakterizovaná zákazom/obmedzením sobášov s príslušníkmi neslobodných vrstiev, považuje sama seba za predurčenú na riadenie spoločnosti a často je vlastníkom pôdy a poddaných. V stredovekej Európe bola šľachta vládnuca privilegovaná vrstva feudálnej spoločnosti. Svoju moc a privilegované postavenie zakladala na urodzenom (ušľachtilom) pôvode, pozemkovom vlastníctve a feudálnych výsadách. Od začiatku novoveku postupne v Európe vznikali centralizované absolutistické štáty, v ktorých (okrem Poľska a Uhorska) moc šľachty klesala, svoj vplyv si však udržala zhruba až do polovice 19. storočia. V mnohých krajinách existuje dodnes.

Zákon o zrušení šľachtictva.

ZÁKON ze dne 10. prosince 1918, jímž se zrušují šlechtictví, řády a tituly číslo: 61/1918 Sb.

—§ 1 Šlechtictví a řády, jakož i veškerá z nich plynoucí práva se zrušují, rovněž tak tituly, pokud byly udělovány jako pouhá vyznamenání. V platnosti zůstávají takové tituly, na které lze splněním předepsaných podmínek nabýti právního nároku (titul doktorský, inženýrský atd.), pak tituly, jež vyjadřují skutečně zastávanou úřední hodnost, a vyznamenání udělovaná vysokými školami (čestné doktoráty apod.). Bývalí šlechtici nesmějí užívati svého rodného jména s přídomkem nebo dodatkem vyznačujícím šlechtictví.

Občané republiky Československé nemohou ani v cizině platně přijímati vyznamenání, pokud byla předcházejícím paragrafem zrušena—§ 2 .

Ministru vnitra ukládá se, aby v dohodě se zúčastněnými ministry zákon tento provedl.—§ 3

Zákon tento nabývá platnosti dnem vyhlášení.—§ 4  A. Švehla v.r.—Dr. Karel Kramář v.r. —Stalo se v Praze v budově tehdy již bývalého zemského sněmu na Malé Straně

Slovenské zdravotníctvo zlyháva, robte už niečo páni politici

19.11.2023

Pri výročí 17 novembri keď časť poväčšine mladých ľudí pod vplyvom ideologickej a mediálnej propagácie v týchto dňoch ospevuje výdobytky tzv. Nežnej revolúcie ako slobodu slova, možnosť voľného cestovania a pod. To je v poriadku, ale treba tým mladým a poväčšine ešte zdravým ľuďom povedať, že nech sa majú na pozore, lebo na Slovenku dejú veci ktoré nám, ale v [...]

RTVS vzchopte sa povedzte občanom o 17 novembri celú pravdu

17.11.2023

Už od samotného rána 17. Novembra 2023 svojim stálym poslucháčom pri príležitosti štátneho sviatku SR tzv. Zamatovej revolúcie verejnoprávna RTVS prostredníctvom Slovenského rozhlasu vymýva mozgy o kladoch čo nám bežným občanom tento štátny prevrat priniesol. O tom čo nám spomínaný politický prevrat zobral o tom verejnoprávna RTVS taktne mlčí čim nás svojich [...]

RTVS nás klame a porušuje svoje poslanie

11.11.2023

Za posledné nešťastne roky vlády zvláštneho zoskupenia politických strán na Slovensku na čele z OĽANO klesala spravodajská objektivita verejnoprávnej RTVS na toľko, že sa z nej stala priam stoka hoaxov, poloprávd. RTVS za pomoci zrejme nekompetentného vedenia dosadeného z tohto zvláštneho politického zoskupenia sa zliala do podradného bulváru a tak som sa ako bežný [...]

Zuzana Čaputová

Čaputová: Zrušenie špeciálnej prokuratúry, prípadne súdu, by bolo krokom späť

05.12.2023 17:53

Akékoľvek zásadné zmeny, najmä v oblasti právneho štátu, by sa mali diať po odbornej diskusii a v riadnom legislatívnom procese.

Zalužnyj murál

Ani s ním, ani bez neho. Zbaví sa Zelenskyj Zalužného?

05.12.2023 17:49

V okolí ukrajinskej hlavy štátu sa už otvorene hovorí o odvolaní náčelníka generálneho štábu. Dlhodobo napäté vzťahy medzi prezidentom Volodymyrom Zelenským a generálom Valerijom Zalužným sa ešte viac vyostrili po nedávnej návšteve šéfa Pentagonu v Kyjeve.

polícia, policajná páska

V byte našli telo mŕtvej ženy, mohlo ísť o násilný skutok

05.12.2023 16:49

V byte sa v čase oznámenia nachádzal 30-ročný syn nebohej ženy.

hnutie slovensko

Hnutie Slovensko sa vo veci rušenia ÚŠP a ŠTS obracia na európske orgány

05.12.2023 16:38

Hlavnú európsku prokurátorku aj eurokomisára pre spravodlivosť pozvali na Slovensko, aby sa stretli s opozíciou, ale aj s mimovládnymi organizáciami a zástupcami odbornej verejnosti.