Začína leto, my ľudia unavení slovenskou, ale aj svetovou politickou scénou, intrigami, nenávisťou politikov voči sebe aj voči tým ktorí ich zvolili sa na leto tešíme. Leto to sú dovolenky, oddych poznávanie nových miest, ľudí, zážitkov ale vracanie sa k starým spomienkam na časy kde sme prežili krásne a nezabudnuteľne chvíle.
V minulých dňoch náš pán prezident v rámci návštevy Michaloviec navštívil aj Zemplinskú šíravu, tak som som sa veľmi potešil a to čo pán prezident pri tejto príležitosti povedal ma donútilo spomenúť si na jej históriu, ale aj ako inšpiráciu do budúcnosti. Zemplínska šírava, táto tridsaťštyri km2 umelá vodná plocha ktorá vznikla prehradením vôd Laborca ako zásobník vody pre tepelnú elektráreň Vojany a zároveň bola využitá pre rekreáciu. Postupom času na jej brehoch výrastli podnikové rekreačné zariadenia, hotely, táboriska aj autokempingy. Je neuveriteľné, ale Zemplínska šírava, slovenské more ako sme ho niekedy nežne volali v týchto dňoch oslavuje 50 výročie svojej prvej turistickej sezóny. Na jej brehov generácie skôr narodených občanov zo svojimi rodinami a deťmi z celého bývalého Československa, ale aj zo zahraničia trávili svoje dovolenky v podnikových ROH zariadeniach, hotelov a niektorí iba tak pod stanom vo verejných táboriskách na tu dobu zo slušnými službami. /voda, elektrina, soc. zariadenia, bufety a pod./ za primeranú cenu. Na slovenskom morí premávali rekreačné lode plné deti zo školských zájazdov, dovolenkárov podľa vtedajších štatistik sa tam denne rekreovalo až 100 tisíc ľudí. Po roku 1989 v divokej privatizácii, alebo ľudové povedané rozkrádačka našich vyvolených privatizerov – rozkrádačov sa všetko zmenilo. Všetci sme dúfali, že k lepšiemu, ale bolo to práve naopak všetko sa zmenilo k horšiemu. Zemplínske šírava začala pustnúť, lode sa odviezli do Čiech, podnikové zariadenia a hotely niektoré prežili, pár ich iba zotrvačnosťou funguje, veľa ich neprežilo a verejné táboriska a pekne udržiavané pláže nepokosené zarastať vŕbami a inými drevinami. Pomalí sa vytrácali ľudia a aj keď niekto prišiel tak tak rýchlo odišiel lebo to čo tu videl ho nepotešilo.
Návšteva nášho pána prezidenta a jeho slova citujem: „Ak by sa zo Zemplínskej šíravy podarilo spraviť čo bolo v minulosti, znamenalo by to aj prácu, aj rozvoj celého regiónu“./Pravda 10.6.2016/ ma „vyprovokovali“ niekdajšiu pýchu Slovenska v týchto dňoch navštíviť. Prvé čo mi čo ma prekvapilo je to dostačujúci stav vodnej hladiny, keď sa tak udrží tak to by mohlo byť dobrou zárukou do budúcnosti. Hotely, rekreačné zariadenia, nové kúpaliska sa na turistickú sezónu pripravujú podľa svojich možnosti, dúfajúc, že príde aj viac návštevníkov, ale horšie je to v priestoroch pod správou jednotlivých obci. Už po rozhliadnuti sa na verejných táboriskách a plážach pri Bielej hore, Medvedej hôrke, Kaluži, ma z prípravou na letnú turistickú sezónu nie veľmi nepresvedčili, ale nemôžem uprieť snahu, pracuje sa, natiera, kosí a rekreácia menej náročných turistov môže byť dôstojná. To čo som videl na niekdajšom verejnom táborisku strediska Paľkov v správe obci Klokočov východne od historického chrámu a putníckeho miesta sa nedá povedať ako totálna spúšť, Niekoľko hektárové táborisko s peknou kamenistou plážou, topoľmi, je vyrúbané, zavezené vyše do metrovej výšky podľa odborníkov karciogenným odpadom strusky z tepelnej elektrárne Vojany. Pláž je zarastená vŕbami a neplavená odpadom odpadové koše tu minulosťou, každý si robí čo chce. Struska, či skôr prach pri už sebeslabšiom vetre sa dostáva do kúpaliska ktoré navštevujú pre jeho kľudnu polohu najviac rodiny z deťmi, struska sa dostáva do okien blízkeho hotela, znepríjemňuje život majiteľom rekreačných chatiek ako aj obyvateľom samotnej obce Klokočov. Struska sa povrchovými vodami dostáva aj do vodnej nádrže, čím ju zamoruje a je len otázkou času kedy nastanú u ľudí zdravotne problémy z kontaminovaného prostredia rekreačnej oblasti Paľkov. Mám dojem, ale podľa vyjadrenia náhodných návštevníkov tejto oblasti tu niekto z kompetentných hrubo porušil zákon a čo je na tom naj okatejšie nikto toto porušenie zákona nerieši, veď čo ľudia pre tých čo by mali problémy riešiť neraz ľudia neznamenajú nič.
Pán prezident veľmi si vážim vaše slova ktoré ste povedali o budúcnosti Zemplínskej šíravy, a ja chcem dopovedať ale pán prezident, to by mali zákony platiť pre všetkých a potom sa spoločný cieľ niekdajšej prosperity Šíravy náplni.
Presne tak...len by malí platiť zákony tak ...
Prezident dal impulz a obcania by to mali realizovat....... ...
Ďakujem za upozornenie ...
Plocha Šíravy 34 hektárov??? Zhruba toľko ...
Celá debata | RSS tejto debaty