Vraj sa to stalo, ale nemáme to overené. . .

7. apríla 2022, Miro Majerník, Nezaradené

 

Tak, alebo podobné sa začínajú od 24 februára 2022 takmer všetky dôležité správy o dianí na Ukrajine v slovenských, ale aj iných európskych masovokomunikačných prostriedkov. Rozhlas, televízie, printové ale je virtuálne média na nás bežných občanov bez prestávky denne v noci chrlia priam hororové vojnové scény a tzv. argumenty jedinej pravdy, pochádzajúcej iba z jedného toho správneho a neomylného zdroja. Vraj za všetko to zlo môže agresívne Rusko a vraj ich beštiálny,  krvilačný, vojnový zločinec ruský prezident Putin. Či je to ta jediná a správna pravda si musí každý posúdiť sám. V tomto článku nechcem rozoberať príčiny a priebeh tejto pre nás všetkých nepotrebnej vojny ktorú každý rozumný človek odsúdi, ale chce poukázať a dôveryhodnosť týchto správ a pravdy kde sa tvorcovia týchto správ a novinári sa vo väčšej miere odvolávajú na slovíčka vraj, údajne a jednoduchú koncovú vetu: Nemáme to overené. Chcem uviesť iba dva prípady kde tzv. vraj pravda bola po čase vyvrátená ako klamstvo.

Po dvojročnom bezduchom iba nútené prežívanom živote v čase koróny plnom obmedzení zbavovania základných ľudských práv, strašenia si už bežní občania zvykli na strach priam zo všetkého a pristúpili na jednotnú pravdu o epidémii ktorú nám predkladali naši mocipáni. Ľudia síce otupeli, ale neprestali sa báť o svoj život. Ako zázrakom všetko to čím nás mocipáni udržiavali v strachu dva roky akoby zázračným dátumom 24.2.2022 pominulo. Aj podľa odborníkov, že to vraj nič vážne nebolo. Ja, ale aj státisíce mojich spoluobčanov sa touto skutočnosťou potešili, že aj naši mocipáni sa môžu mýliť a pravda je niekde inde. Ale nastalo čosi nové ešte hrôzostrašnejšie ako koróna a to apokalypsa vojny. Keď slovenské správy o vojne znova začínajú a končia slovami vraj, údajne a nemáme to overené začal som nad tým rozmýšľať. Kde je ta pravda, lebo podľa vysvetlenia hrôzostrašnej epidémie koróny nie všetko čo sa v skutočnosti dialo bolo tou pravdou ktorú ako občania máme právo vedieť.

V súvislosti s nie celkom hodnovernou pravdou o epidémii koróny a hore uvedenými slovnými frázami som si spomenul na situáciu spred takmer dvadsať rokmi kedy veľká Zámorská mocnosť začala vyhladzovaciu vojnu zo státisícovými obeťami slovami: Vraj Irak ma pojazdné laboratória a vyrába atómové zbrane a nakoniec to pravda nebola. Preto som si overil čo v skutočnosti znamenajú toľko frekventované  slova tak často používane v našich médiách.

Slovo vraj a jemu podobné údajne podľa slovníka sú slovným druhom častice, ktorým hovoriaci, alebo píšuci naznačuje, že reprodukuje výpoveď niekoho iného, prípadne jeho myšlienky, názory, alebo osobnú mienku ktorou chce poslucháča, alebo čitateľa presvedčiť. Na Slovensku máme na túto zložitú definíciu slova vraj a údajne niekoľko výstižných prísloví napr. Čo sa babe prisnilo to povedala, alebo zmodernizované podľa ľudovej agentúry JPP. /Jedna pani povedala…/

Podľa týchto kľúčových slov ktoré nám predkladajú oficiálne zdroje bežný občan neraz pochybuje o skutočnej pravde ktorú iba zo svojej životnej skúsenosti dedukuje možno aj zle a tak vznikajú rôzne konšpiračné teórie za ktoré po ich vyslovení vraj občan môže byť za svoju pravdu, alebo názor potrestaný až doživotným trestom. Tak už iba na záver chcel by som sa opýtať kompetentných ľudí ktorí tvoria tieto správy ako sa my bežný občania mame dopracovať k pravde a vierohodnosti keď nás bežných občanov odstavili od iných zdrojov inpretacie udalosti ktoré sa v skutočnosti dejú okolo nás?